Katalog
Ładowanie...
Prezentujemy Państwu wybrane przez nasz zespół książki dla dzieci i młodzieży. Książki zostały podzielone na kategorie wiekowe, choć w niektórych przypadkach przydzielenie pozycji do jednej kategorii wieku nie jest możliwe. Są książki tak wyjątkowe i wartościowe, że nie można zawęzić grupy odbiorców. Można odszukać też książkę przy pomocy katego...
Prezentujemy Państwu wybrane przez nasz zespół książki dla dzieci i młodzieży. Książki zostały podzielone na kategorie wiekowe, choć w niektórych przypadkach przydzielenie pozycji do jednej kategorii wieku nie jest możliwe. Są książki tak wyjątkowe i wartościowe, że nie można zawęzić grupy odbiorców. Można odszukać też książkę przy pomocy kategorii „Zainteresowania”. Wiemy, że utworzone w tej kategorii zakresy nie wyczerpują w pełni ani pasji dzieci, ani niezwykle szerokiej tematyki jakiej dotyczą prezentowane książki, ale może choć w pewien sposób ułatwią odnalezienie właściwych pozycji. Zachęcamy również do zapoznania się z kategoriami związanymi z „problemem” z jakim może borykać się dziecko. „Problem” został ujęty w cudzysłów z premedytacją, jako że może on oznaczać realny kłopot jaki ma dziecko np. martwi się rozwodem rodziców, czy przeprowadzką; ale może też oznaczać naturalny etap rozwoju, w którym dziecko zastanawia się nad różnymi kwestiami życiowymi, dorasta do zadawania istotnych dla niego pytań. Serdecznie zapraszamy do korzystania z wyszukiwarki, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do wyboru odpowiedniej książki zachęcamy do kontaktu z nami!
Podkategorie
Czytać możemy dzieciom już po ich narodzeniu, a nawet wcześniej. Ale w wieku paru miesięcy możemy zaznajamiać maluszki z książeczkami kontrastowymi. Wyraziste barwy i kształty ułatwiają niemowlęciu koncentrację na obrazkach. Wraz z rozwojem dziecka prezentujemy mu książeczki bardziej kolorowe. Już paromiesięczne dziecko skupia uwagę na wielobarwnych, ale wyrazistych ilustracjach. Z czasem ilustracje wzbogacone są o podpisy, czy krótkie teksty. Tekst ma jednak jeszcze drugorzędne znaczenie. Bardziej istotne jest wyszukiwanie z dzieckiem szczegółów, wskazywanie przez malucha i nazywanie przez dorosłego przedmiotów, czy postaci na obrazkach. Zaczynamy od książeczek kartonowych, bardziej odpornych na dziecięce łapki.
Na rynku jest szeroki wybór pozycji literackich przeznaczonych dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Nie po wszystkie warto sięgnąć, jako że w tym zalewie książek niestety jest sporo pozycji niegodnych małych czytelników. Na tym etapie należy przedstawiać dzieciom książki ciekawie przygotowane, z interesującymi ilustracjami w różnych stylach. Czytelnicy w wieku około 5 lat mają już bardziej sprecyzowane zainteresowania i można wybrać literaturę zgodną z pasją naszego dziecka, a więc książki o zwierzętach, maszynach, dinozaurach, księżniczkach itd. Ważne, by dziecko w tym przedziale wieku miało jak najczęściej kontakt z książkami dla niego fascynującymi, co będzie je zachęcało do dalszego sięgania po książki i samodzielnego czytania w kolejnych latach.
Im dziecko ma więcej lat tym trudniej dobrać mu odpowiednią książkę. Wytrawni czytelnicy (tzn. tacy, którym dorosły w poprzednich latach duuużo czytał) mogą dobrze przyjąć i zrozumieć książki dla nieco starszych dzieci (nawet z poza kategorii wiekowej). Z drugiej strony jest to czas samodzielnego czytania należy więc dostosować lekturę do możliwości dziecka, pamiętając by książki, które dziecko będzie czytało samo były raczej krótkie, proste stylistyczne a zarazem ciekawe. Pozwoli to na osiągnięcie sukcesu tj. samodzielne przeczytanie tomu „od deski do deski”. Z drugiej strony warto dalej czytać dziecku głośno, by spędzać wspólnie czas i mieć pretekst do rozmów z dzieckiem na tematy, które może sprowokować lektura.
W tej kategorii najczęściej pojawiają się powieści przygodowe i z gatunku fantasy. Powoli też młodzież zaczyna sięgać po pozycje z gatunku powieści obyczajowej. Nie jest łatwo znaleźć wartościowe i zarazem pasjonujące książki przeznaczone dla tej grupy wiekowej. A szkoda, bo jest to czas kiedy literatura zaczyna przegrywać z innymi mediami, do których dzieci i młodzież mają dostęp. Tym bardziej zachęcamy do zaglądania do tego działu, który będziemy wypełniać znalezionymi przez nasz zespół ciekawymi pozycjami literackimi, które warto będzie podsunąć dorastającym dzieciom.
W tym wieku pojawia się wiele problemów związanych z dojrzewaniem, relacjami międzyludzkimi, czy trudnymi wyborami z jakimi musi zmierzyć się młody człowiek. Czasami - a nawet często - nie chce porozmawiać o swoich rozterkach z dorosłymi, krępując się, uważając, że rodzice nie zrozumieją sytuacji itp. Warto mieć w zanadrzu książki, które można podsunąć dziecku. Literatura - nawet jeśli nie rozwiąże problemu - to może pozwoli na otwarcie się nastolatka do rozmowy o tym, co go gnębi.
Na ilustracjach tej pięknej książki znajdziemy gałąź jabłoni. Jedną gałąź, która zmienia się wraz z porami roku. Na gałęzi przysiadają ptaki: nocne, dzienne, migrujące i pozostające w Europie. Łącznie 52 ptaki w 52 tygodnie...
Schlafenszeit und Mia ist kein bisschen müde. "Sollen wir Schafe zählen?", schlägt Papa vor. Doch Mia weiß was Besseres: Statt Schafe will sie Monster zählen.
Pewna Orzesznica znalazła Gwiazdkę z nieba. Mimo wielu dzielących je różnic, bardzo się zaprzyjaźniły i spędziły ze sobą całkiem przyjemnie czas. Jednak Gwiazdka zaczęła tęsknić za niebem i siostrami gwiazdami…
Marlenka – mała dziewczynka wraz ze śnieżynkami przenosi się do świata Królowej Zimy.
Wersja audio opowieści o Bilbo Bagginsie, który nieco wbrew sobie wyrusza na wyprawę z krasnoludami po złoto i klejnoty, które zawłaszczył smok Smaug.
W niezwykle prosty, ale poruszający sposób autorka pokazuje moc uczucia rodzica do synka. Ta książka ukazuje możliwości jakie niesie życie i świat. Rozmowa z tatą otwiera dziecko na marzenia, na nowe wyzwania.
Warto przeczytać z dzieckiem i postarać się by zapamiętało kilka kluczowych zasad w przypadku zagubienia się np. „Ktoś nieznany? Nie ufamy”, czy „Nic smacznego od obcego”.
Już ósma część przygód Pana Kuleczki i jego podopiecznych: kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk Bzyk.
Rodzina świnek składa się z taty, mamy, czterech synów oraz psa. Przeżywają różne – czasami nawet niebezpieczne przygody, z których wychodzą cało dzięki własnej pomysłowości.
Jak wyjaśnić dzieciom mechanizm kamuflażu u zwierząt…? Istotę kamuflażu łatwiej zrozumieć dzięki przesuwanym obrazkom, które pozwalają schować zwierzaka!