O przyrodzie, dzieciach i książkach...

O przyrodzie, dzieciach i książkach...
22 kwietna obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. No i wiosna już na dobre rozgościła się  w plenerze, choć póki co oszczędnie obdarza nas swoimi łaskami... To właściwy moment by przyjrzeć się książkom związanym z przyrodą i ochroną środowiska naturalnego.

Na początek coś dla rodziców. Myśląc o dzieciach i przyrodzie nie sposób nie wspomnieć o dwóch książkach napisanych przez Richarda Louv’a. Chodzi tu o „Ostatnie dziecko lasu”„Witaminę N” Wydawnictwa Mamania.

    

Obie pozycje w mocny sposób zwracają uwagę na pogłębiającą się przepaść między światem przyrody a naszą cywilizacją. W porównaniu do ubiegłych dekad dzieci coraz mniej czasu spędzają na dworze, nie pozwalamy swoim pociechom na samodzielne eksplorowanie natury, a sami z kolei nie mamy czasu by organizować im wędrówki do lasu, na łąkę lub choćby do parku. A tymczasem wg Richarda Louv’a kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na rozwój potencjału intelektualnego, kreatywność, koncentrację, radzenie sobie ze stresem, zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, a także poprawia motorykę dzieci poprzez podnoszenie sprawności fizycznej w tym siły, szybkości, zręczności, czy wytrzymałości. Warto sięgnąć po obie pozycje, by uprzytomnić sobie co robimy własnym dzieciom odcinając je od przyrody. W obu książkach znajdziemy też propozycje jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem na łonie natury.
A co dla dzieci? Na rynku wydawniczym jest sporo rewelacyjnych publikacji, które pomogą wprowadzić mniejsze dzieci w świat przyrody, a tym starszym dostarczą więcej ciekawych informacji i przybliżą tematykę odpowiedzialnego podejścia do świata natury. Poniższe przykłady wybraliśmy ze względu na wartościową treść, ale i ciekawą warstwę ilustracyjną.

Dla najmłodszych absolutnie genialny "Rok w lesie" , bez tekstu, ale za to ze wspaniałymi szczegółowymi ilustracjami Emili Dziubak obrazującymi dwanaście miesięcy w lesie.Również dla młodszych koncentrujących się w dalszym ciągu bardziej na szacie graficznej, a w mniejszym stopniu na tekście "O rety! Przyroda" z nieco komiksowymi ilustracjamiTomasza Samojlika.Mnóstwo ciekawostek o zwierzętach, o których nawet dorośli nie mają pojęcia w dwóch pozycjach wydanych przez Babarybę: "Pupy, ogonki i kuperki" (również dostępne w genialnej wersji audio) i "Gęby, dzioby i nochale". A do tego nowość Wydawnictwa Muchomor " Jak zwierzęta śpią?":                                     

Bardziej usystematyzowaną wiedzę o świecie fauny, ale wciąż w pięknym ilustracyjnie wydaniu znajdziemy w "Atlasie przygód zwierząt" Wydawnictwa Nasza Księgarnia i w "Animalium" Wydawnictwa Dwie Siostry:

    
Godne uwagi są również książki Wydawnictwa Multico, znani pasjonaci i obserwatorzy przyrody opowiadają o świecie zwierząt. W szczególności polecamy dzieciom z pierwszych klas szkoły podstawowej dwie pozycje: "Andrzej Kruszewicz opowiada o zwierzętach" i "Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach". Kruszewicz - ornitolog, podróżnik, lekarz weterynarii i dyrektor warszawskiego ZOO - to prawdziwy gawędziarz rewelacyjnie opisujący przyrodę. Warto zwrócić uwagę również na wiele innych książek o przyrodzie Wydawnictwa Multico - specjalizującego się w tej tematyce.


Wielbicielom świata roślin proponujemy "Botanicum" Wydawnictwa Dwie Siostry (równie rewelacyjne jak Animalium) oraz "Ilustrowany Inwentarz Drzew" Wydawnictwa Zakamarki:

 

I co nieco o ekologii... Wprowadzenie problematyki ochrony przyrody, w tym uwrażliwienie na właściwe wykorzystywanie przez człowieka zasobów Ziemi oraz zaszczepienie szacunku do natury najlepiej rozpocząć już u kilkulatka. Czym skorupka za młodu... A z pomocą przychodzą nam świetne książki, na które warto zwrócić uwagę:

"Ostatnie drzewo w mieście" Wydawnictwa Adamada - przekaz oszczędny w słowach, ale niezwykle wyrazisty w szacie graficznej. W szczególności dla dzieci w wieku 3 - 5 lat:"Świat Świstów" - książka po raz pierwszy wydana w latach 70’ XX wieku - pokazuje, co może się stać z Ziemią, jeśli o nią nie zadbamy. W szczególności dla 5 - 7 latków:"Draka ekonieboraka" - mnóstwo wiedzy ekologicznej podanej w zabawny sposób, przy użyciu wpadających w ucho wierszy i przezabawnych ilustracji.Dla dzieci, ale i nauczycieli swego rodzaju perełka: "Opowieści Ziemi" - siedem opowieści z różnych kultur świata. Znajdziemy tu tradycyjne opowiadania australijskich Aborygenów, nigeryjskiego lduu Edo, Indian Komanczów, mieszkańców wyspy Bali, Walii, Kazachstanu i Indii. Wszystkie spisane opowieści łączy temat Ziemi i świata przyrody.
Po każdym opowiadaniu mamy propozycję prostych ćwiczeń związanych z ekologią.A dla tych nieco opornych czytelników nie ma jak komiks... Dwie propozycje, ale za to jakie: "Ryjówka przeznaczenia" - pierwszy tom przygód dzielnego zwierzątka spisany i zilustrowany przez Tomasza Samojlika i "Umarły las" - wspólne dzieło Samojlika i Wajraka. Obie książeczki mądre i zabawne. Z czystym sercem polecamy od 8 życia.

 

To i tak tylko kilka przykładów świetnych książek. Jeśli wpiszecie do okienka naszej przeglądarki hasło "przyroda" lub "las" otrzymacie jeszcze wiele innych równie ciekawych propozycji. Aktualnie znaleźć można naprawdę wiele genialnych książek dla dzieci, które mogą je zainteresować tematem przyrody, ekologii i pobudzić w nich pasję obserwatora natury.
Oczywiście żadna książka nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z przyrodą, dlatego zachęcamy do wypraw na łąkę, do lasu, do parku, nad morze… Wszędzie gdzie można zaobserwować coś ciekawego, doświadczyć piękna i mądrości świata natury, a obserwacje po powrocie skonfrontować z odpowiednią książką. Przyjemnego eksplorowania!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code