SZYMELKOWA TOP LISTA KSIĄŻEK - CZĘŚĆ VII

SZYMELKOWA TOP LISTA KSIĄŻEK - CZĘŚĆ VII
Część 7
Dwie mistrzynie: Mistrzyni Słowa i Mistrzyni Obrazu o skomplikowanych sytuacjach i trudnych emocjach…

Barbara Kosmowska. jak nikt potrafi pisać o dziecięcych emocjach i to w taki sposób, że same dzieciaki uwielbiają jej książki.

Pisarka, literaturoznawczyni, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie doceniana i nagradzana. Za książkę "Teren prywatny" pisarka otrzymała główną nagrodę w konkursie na polską wersję "Dziennika Bridget Jones". "Pozłacana rybka" została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejscem w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Powieść "Buba" zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Uwierz w siłę wyobraźni". Książka ta stała się szkolną lekturą na Ukrainie. A cudowna opowieść o pomysłowym zającu „Tru” dostała tytuł Najlepszą Książki Dziecięcej w konkursie Przecinek i Kropka 2016.

O „Tru” dużo się teraz mówi i pisze, dlatego chcę teraz zwrócić Waszą uwagę na dwie inne bardzo ważne książki autorstwa Barbary Kosmowskiej.

„Niezłe ziółko” to historia o Eryku - lat 8 - i jego babci, zwanej Babcią Malutką. Eryk to dość nieśmiały chłopiec, drobny okularnik, który często bywał celem żartów innych dzieci. Samotny i pozbawiony poczucia wartości bardzo ucieszył się na wieść, że Babcia Malutka zamieszka z nim i jego rodzicami. Babcia to ciekawa postać – energiczna, radosna, przemierzająca dalekie kraje na motocyklu, znająca się na roślinach świata i posiadająca bardzo dobre podejście do swojego wnuczka. Eryk traktuje babcię jak bardzo dobrą przyjaciółkę, spędza dużo czasu u jej boku – rozmawiając o wszystkim. Dzięki mądrym słowom babci Eryk oswaja lęk i odnajduje w sobie odwagę, Okazuje się jednak, że babcia nie bez powodu postanowiła zostać w domu Eryka. Jest poważnie chora. Z dnia na dzień staje się coraz słabsza. Co zrobi Eryk, gdy zabraknie jego przyjaciółki – babci? Czy jej rady pomogą mu w bardzo trudnych chwilach?
To piękna i wzruszająca historia o miłości, szacunku, ludzkich słabościach, stracie i nadziei. Wspaniale ukazana ciepła relacja między babcią a jej wnuczkiem chwyta za serce. I pokazuje, że możliwe jest zbudowanie takiej bliskości, która wywiera wpływ na życie dziecka. To też taka książka, która w pełni pasuje do słów ks. Twardowskiego „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Eryk miał możliwość poznać lepiej swoją babcię, nacieszyć się jej obecnością. Jednak często okazuje się, że było za mało czasu na to, by nasze dzieci „zaprzyjaźniły się” z dziadkami i babciami, by dobrze poznały ich i ich przeszłość, by zgromadziły jak najwięcej wspomnień z ich udziałem…
Kunszt literacki pani Kosmowskiej jest tak wielki, że w pełni możemy utożsamić się z małym bohaterem i obserwować świat z jego perspektywy. Przeżywane przez niego emocje sami mocno poczujemy…

   Druga książka, o której chcę Wam opowiedzieć jest przeznaczona dla nieco starszego odbiorcy od 9 – 10 roku życia w górę. „Kolorowy szalik to właściwie dwa opowiadania.
Pierwsze to właśnie „Kolorowy szalik”, a drugie „Dziwne spodnie”. Obie historie uczulają na zbyt pochopne wydawanie ocen, etykietkowanie na podstawie wyglądu i zasłyszanych opinii. W pierwszym opowiadaniu akcja dzieje się na wsi, w drugim w mieście. Autorka delikatnie i z taktem porusza temat odrzucenia przez grupę rówieśniczą. To kwestia bardzo ważna dla dzieci, trudno bowiem odnaleźć się w nowym miejscu, nowej klasie, zwłaszcza gdy w jakiś sposób jest się „innym”. Barbara Kosmowska opowiada o trudnych sprawach w sposób łagodny. Oswaja z tematem poważnej choroby, a także ze śmiercią. To ważna lektura dla młodych ludzi, którzy niestety będą musieli zmierzyć się w swoim życiu z różnymi przeciwnościami losu i będą musieli nauczyć się zachować właściwie i odpowiedzialnie w wielu niełatwych dla nich sytuacjach. Opowiadania są dość krótkie, ale – może właśnie dlatego – wyraziste i zapadają w pamięć. Dużo emocji, dużo refleksji, ale podanych w sposób przyjazny dla dzieci.Proponujemy, by książki o podobnej tematyce czytać razem z dzieckiem, albo chociaż po podsunięciu młodemu czytelnikowi zachęcić go do rozmowy. Warto posłuchać jakie ma przemyślenia, pomóc zwerbalizować uczucia, jakie mogły się pojawić po lekturze, wyjaśnić wątpliwości…

I uwaga! Obie pozycje – wydane pięknie przez Wydawnictwo Literatura - zilustrowała Emilia Dziubak genialnie oddając ich klimat. Wpatrując się w ilustracje odczytujemy emocje i atmosferę. Przyroda odmalowana w „Niezłym ziółku” staje się drugoplanowym, niemniej istotnym bohaterem.

Mistrzyni słowa i mistrzyni obrazu – kiedy te dwie Panie przystępują do wspólnej pracy możemy mieć pewność, że efekt będzie znakomity. Polecamy!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code