Podróże palcem po mapie...

Podróże palcem po mapie...
Już druga połowa pierwszego wakacyjnego miesiąca. Mamy nadzieję, że mimo nie najlepszej pogody wypoczywacie i podróżujecie! Z okazji wakacji przypominamy kilka książek, które zachęcają do poznawania świata. Tego trochę dalszego – poza naszymi granicami – ale o książkach wspierających lokalną turystykę będzie niebawem.

Bez względu na to, czy planujecie wyjazd, czy tylko podróżujecie palcem po mapie warto pokazać dzieciom książki, które pozwolą im poznać różnorodność świata, jego przyrodę, zabytki, odmienne kultury. Aktualnie na rynku wydawniczym jest bardzo dobry wybór książek pomagających zrozumieć świat i rozbudzić pasję podróżniczą.

Książki dla dzieci oczywiście powinny być ciekawe, atrakcyjnie wydane i napisane w przystępny sposób. Od dłuższego czasu właśnie takie publikacje prezentuje Wydawnictwo Dwie Siostry. Pisaliśmy już o starannych wydaniach i ciekawej szacie graficznej książek wychodzących z tego wydawnictwa. Oczywiście, gdy mowa o podróżach nie sposób nie przypomnieć ich sztandarowego produktu „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Genialnie zilustrowany atlas poprowadzi dziecko przez świat pokazując uroki i specyfikę kontynentów i krajów. Mnóstwo szczegółów, ciekawostek, postaci zwierząt, typowych dla regionu roślin itd. Do wielkokrotnego oglądania i powracania. Można obejrzeć interesujący rejon świata przed konkretną podróżą, można odbyć podróż w marzeniach, można sprawdzić, gdzie dzieje się historia aktualnie czytanej książki…Skoro jesteśmy już przy Wydawnictwie Dwie Siostry to warto jeszcze wspomnieć o dwóch interesujących seriach wydawniczych. Pierwsza to: „Oto jest…” o pasjonujących miastach świata. Z ilustracjami Miroslava Šaška  wprost z lat 60’. Niewiele tekstu, ale za to klasyczne, pełne uroku i zabawne ilustracje pokazujące taki trochę przemijający klimat dużych miast i ich specyfikę. W serii poznajemy Rzym, Londyn, Paryż, Nowy York i Monachium. Tu przykładowe ilustracje z książki „Oto jest Rzym”.

    

Inne graficznie, ale również ciekawe pozycje o miastach to książki wydane przez Zakamarki z serii „Znam to miasto”. Póki co wydano Sztokholm i Paryż.

    

Więcej miast w jednej książce to propozycja Naszej Księgarni „Atlas miast” to  możliwość odbycia spaceru po takich miastach jak: Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney. Podczas wędrówki dziecko może wyszukać ukryte w każdym z miast przedmioty.

   

Dla nieco młodszych czytelników (tak od 3 roku życia) interesującą ofertę przygotowało Wydawnictwo Wytwórnia. Znacie Piżamoramy? Paryż PiżamoramaNowy York Piżamorama to książeczki z ruchomymi ilustracjami, wykorzystującymi zjawisko iluzji optycznej – technikę animacji „ombro cinema”. Wystarczy przesunąć załączoną do książki forlię po prążkowanych ilustracjach i uzyskujemy efekt ruchu. Dzięki temu dzieci mogą przemierzać ruchliwe ulice Nowego Yorku, czy wędrować ulicami nocnego Paryża, który rozświetlają neony.

   

I wracamy do Wydawnictwa Dwie Siostry. Druga seria to „Świat dla Dociekliwych”. Tu na razie poznajemy trzy kraje WłochyJaponię i Hiszpanię. Każda z książek odmiennie zilustrowana, co zwraca uwagę na odmienność kultur. Każda zawiera ogrom informacji od ciekawostek o historii, zabytkach, po życie codzienne mieszkańców tych krajów, typowe święta, ulubione posiłki, zwyczaje, przesądy itp. Kopalnia wiedzy podana w bardzo przystępny sposób. Książki z tej serii można poczytać sześciolatkowi, a samodzielnie upora się z lekturą 8 latek.

     

I coś dla młodszych: kartonowa seria Kontynenty Wydawnictwa Tashka. Sześć książeczek, a w każdej osiem zwierząt typowych dla danego kontynentu i ciekawostki na ich temat uwaga!... w trzech językach po polsku, angielsku i niemiecku. Świetny prezent dla maluchów dwujęzycznych, ale i dla tych, które chcemy powoli zaznajamiać z obcym językiem. Ilustracje zabawne, komiksowe w formie.

   
   

Ciekawą propozycją są „Zakątki” (znowu Dwie Siostry...) To kartonowa książeczka  pokazująca, kto mieszka w jakim domu. Z reguły nawet maluchy wiedzą, że Eskimos mieszka w igloo. Ale, jak wygląda dom mieszkańca Etiopii czy Tajlandii?  Dwudziestu mieszkańców o imionach typowych dla ich ojczyzn, w tradycyjnych strojach oraz ich domy przedstawiono na wyrazistych, kolorowych ilustracjach o ciekawej grafice. To świetna książeczka pokazująca maluchom jak wyglądają ludzie i jaki mają kolor skóry w zależności od tego, z jakiej strony świata pochodzą. Do wielu rozmów o świecie i o tym, że wszędzie ważne jest posiadanie swojego miejsca: domowego, bezpiecznego azylu.

 

Jeszcze coś dla mniejszych odbiorców podróżniczych książek: „Muki w podróży dookoła świata. Książka z naklejkami” Wydawnictwa Wytwórnia.  Muki to pogodny miś zwiedzający świat. Odwiedza Laponię, Grecję, Burkina Faso, Madagaskar, Indie, Chiny, Australię, Japonię, Peru i Stany Zjednoczone. W każdym kraju spotyka przyjaciół, którzy odkrywają przed nim uroki lokalnych obyczajów, regionalnej kuchni. Muki poznaje nowe słowa, nieznane gatunki zwierząt i roślin. Dodatkową atrakcją książki są naklejki wielokrotnego użytku, które możemy umieszczać na stronach książki według własnego pomysłu. Ładnie wydana, interaktywna książka.Wśród serii Przygody Wilka Wydawnictwa Adamada można znaleźć książeczkę „O Wilku, który podróżował po świecie”. To idealna książka dla młodszego przedszkolaka pokazująca uroki świata, zachęcająca do poznawania nowych miejsc i zarazem wskazująca, że w nowym terenie trzeba zachować ostrożność. Podczas podróży Wilk odwiedza Paryż, Londyn, Włochy, Egipt, Kenię, Madagaskar, Nepal, Australię, Rio, Nowy Jork oraz Quebec.I na koniec propozycje już nie tylko książkowe. Zuzu Toys znane jest ze swoich Teczek Inspiracji. Godne uwagi w tej serii są Miasta świata. W teczce znajdziemy 10 dużych plansz z miastami do pokolorowania. To co ciekawe to nie tylko miasta współczesne, ale również starożytne. Pokolorować i poczytać (każde miasto jest opisane na planszy, a oprócz ilustracji w teczce znajduje się książeczka z angielskimi opisami miast) można m.in. Ur z Mezopotamii, Biskupin, czy Paryż.  Raczej dla dzieci szkolnych.Dla przedszkolaków – tak od 5 roku życia – polecamy puzzle magnetyczne Wydawnictwa Adamada: Układam świat. W pudełku znajdziecie mapę, 83 puzzle do ułożenia na mapie i książeczkę pełną ciekawostek i informacji. Na końcu quizy do sprawdzenia wiedzy. Świetna zabawa i wstęp do poznawania geografii.I jakby powiedzieli Anglicy Last but not least: wracamy do Dwóch Sióstr. „Ciao! Ahoj! Hello!” to zestaw kart, które możemy połączyć ze sobą w długi łańcuch postaci z różnych krajów. Na każdej karcie jest wizerunek dziecka i słowo „cześć” . Tym samym dzieci mogą się dowiedzieć jak przywitać się w 24 językach świata. Słowa zapisano w oryginalnej pisowni i z fonetycznym brzmieniem. To prosta a zarazem urocza zachęta do nauki języków obcych i poznawania świata.

 

Oprócz tych wymienionych znaleźć można dużo inspirujących książek. Zachęcających do eksplorowania świata, pobudzających wyobraźnię i ciekawość. Stanowiących świetny wstęp do nauki geografii i historii. Poza publikacjami o krajach i miastach warto zajrzeć do książek przyrodniczych opowiadających o faunie i florze świata. Czytajcie i pamiętajcie, że dzięki tym książkom bez względu na czas, porę roku czy zasoby finansowe w każdej chwili możecie całą rodziną przenieść się do dowolnego miejsca w świecie!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code