Czy Twoje dziecko ma poczucie własnej wartości?

Czy Twoje dziecko ma poczucie własnej wartości?
CZY MOJE DZIECKO MA PROBLEM Z POCZUCIEM WŁASNEJ WARTOŚCI I SAMOAKCEPTACJĄ?
W pierwszym odruchu pewnie większość z nas przecząco pokręci głową…. Moje dziecko miałoby mieć problemy z samoakceptacją, czy poczuciem własnej wartości?  Bzdura – przecież jest wspaniałe, mądre i często z nim rozmawiam.  Warto jednak pochylić się nad tym tematem i trochę uważniej przyjrzeć się dziecku i samym sobie.
Często zapominamy,  że nasze dziecko może nas idealizować i chcieć być takie jak my (to jest jeszcze ten fantastyczny okres, w którym rodzice są najważniejsi i najfajniejsi). Skoro jawimy się w oczach naszej pociechy jako super bohaterowie, to trudno mu się przyznać, że czuje się samotne, ignorowane przez rówieśników, że czegoś nie rozumie lub nie umie.
Prawdziwe wsparcie dziecka w budowaniu samoakceptacji nie polega jedynie na chwaleniu go (choć oczywiście jest to bardzo ważny aspekt wychowania), ale na współuczestniczeniu w jego lękach, strachach i smutkach. Nawet najlepsi rodzice nie są w stanie tak zmodernizować świata, aby ich dziecko nigdy nie było narażone na nieprzyjemności lub też było silne psychicznie.

Dzieci, które mają zdrowe poczucie własnej wartości:
•    Czują się doceniane i akceptowane
•    Ich zachowania cechuje pewność siebie
•    Czują się dumne z dobrze wykonanej pracy
•    W dużo większym stopniu mają optymistyczne postrzeganie otoczenia
•    Czują się przygotowane na codzienne wyzwania

Dzieci z niską samooceną często:
•    Obwiniają się za swoje słabości
•    Mają wysoki poziom samokrytyki
•    Czują się niepewnie, czy nie tak dobre, jak inne dzieci
•    Koncentrują  się na momentach, w których się nie sprawdziły, niż na chwilach, kiedy coś im się udało
•    Wycofują się z uczestnictwa w zabawach, w których mogłyby być źle postrzegane
•    Kwestionują własną zdolność do dobrego postępowania

Dlaczego kwestia samooceny ma znaczenie?
Kiedy dzieci czują się dobrze same ze sobą, to odnoszą sukcesy - we wszystkim począwszy od szkoły na przyjaźni kończąc. Pozytywne odczucia dotyczące własnej osoby zachęcają dzieci do podejmowania nowych wyzwań, lepszego radzenia sobie z popełnianymi błędami i ponownego próbowania.
Mając niską samoocenę dziecko, może nieświadomie powstrzymać potencjalny sukces. Nadmierny stres towarzyszący niskiej samoocenie powoduje, że dziecko słabo radzi sobie z nowymi wyzwaniami i zaczyna szukać akceptacji poza rodziną i rówieśnikami. Może to doprowadzić do związania się dziecka z osobami niebezpiecznych zachowaniach.  
Jak rozwija się samoocena?
Pozytywne postrzegania dziecka przez opiekunów ma ogromne znaczenie, ponieważ w okresie rozwoju dziecko otrzymuje wiele negatywnych ocen dotyczących jego zachowania i niejako automatycznie zaczyna identyfikować się z nimi. Rodzice są bardziej skłonni do poinformowania dziecka , kiedy robi coś, co im przeszkadza, niż pochwalić go za pozytywne zachowania.
Światowe badania wykazały, że przed ukończeniem ośmiu lat dzieci nie mają możliwości sformułowania wyraźnego, odrębnego poczucia „ja” – to jest innego, niż to, które zostało im przekazane przez rodziców.
Wbrew powszechnym przekonaniom , dziecko nie jest w stanie zbudować poczucia własnej wartości tylko poprzez słuchanie, że jest wspaniałe, wyjątkowe i świetne. Poczucie własnej wartości jest wynikiem doświadczeń, które pomagają dziecku czuć się zdolnym, skutecznym i akceptowanym.
Jak zwiększyć samoocenę dziecka?
•    Dziecko czuje się zdolne, kiedy uczy się robić  różne rzeczy dla siebie i towarzyszy temu poczucie dumy. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru, bowiem nadmierna presja powoduje, że dziecko chce być „najmądrzejsze, najlepsze i najcudowniejsze”, a to może doprowadzić do nieuniknionych niepowodzeń i zwiększenia frustracji.
•    Dziecko czuje się skuteczne, gdy widzi, że dobre rzeczy związane są z wysiłkiem, jaki trzeba włożyć aby osiągnąć zakładany cel.
•    Dziecko poczuje się zaakceptowane i zrozumiane przez rodzica lub innego opiekuna, kiedy będzie codziennie będzie doświadczać jego miłości i akceptacji. Dobrzy rodzice nie tylko chwalą dobre zachowania (pochwały muszą być realistyczne), ale również  w razie potrzeby i dając zachętę i wsparcie.
•    Dziecko uczy się szacunku do siebie, kiedy ma możliwość podejmowania niezależnych decyzji (proś często dziecko, aby samo wybrało lub zdecydowało).
•    Poczucie kontroli wzrasta u dzieci, którym stawiane są realistyczne oczekiwania i cele, którym są w stanie sprostać na swoim etapie rozwojowym.
•    Poczucie własnej wartości szybciej rozwija się u dzieci, które nie słyszą wypowiedzi osądzających. Zachęcając dziecko, aby mocniej się starało i wkładało więcej wysiłku w wykonywane zadanie, tak naprawę oskarżamy je za niepowodzenia.
•    Dziecko pytane przez rodziców o jego emocje (a nie tylko o lekcje ;-)), uczy się słuchania własnych potrzeb i rozumienia siebie. Warto dodać, że korzyścią dla opiekunów, jest w takich momentach zmiana optyki - można popatrzeć na świat oczami dziecka. Możliwe, że celująca ocena ma znaczenie dużo mniejsze dla dziecka, niż to, że nie zostało wybrane na lekcji wychowania fizycznego do drużyny, której kapitanem był ulubieniec klasy.  
•    Wzrost samooceny związany jest bezpośrednio z umiejętnością rozwiązywania problemów. Dorośli powinni pomagać dziecku w uczeniu się rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji (można ćwiczyć z dzieckiem role lub omawiać poszczególne kroki służące rozwiązywaniu problemów).

PAMIĘTAJ!
To, co Twoje dziecko myśli o sobie samym, może odmienić bieg jego życia.  Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego dziecka, jest pomoc mu w rozwinięciu zdrowego poczucia własnej wartości. Dzieci, które uczą się akceptować innych i mają wyskoki poziom samoakceptacji, bardziej niż prawdopodobne, że jako dorosłe osoby uwolnią się od opinii innych.
Ogromną pomocą przy budowaniu poczucia własnej wartości służą oczywiście książki. Na rynku jest wiele pozycji pokazujących dzieciom, że nawet ci najmniejsi wiele znaczą i są ważni. Warto poczytać z dzieckiem  książki, które uzmysłowią mu, że ma wpływ na swoją samoocenę, ale również, że od niego zależy czyjeś poczucie wartości. Sięgnijcie po książki pokazujące, że ludzie się różnią i że jest to powód do zadowolenia i wręcz dumy. Pokazujące, że warto realizować swoje pasje i marzenia, mimo, że innym wydają się one nieistotne czy nierealne…
Wszystkie niżej zaprezentowane książki warto czytać razem, rodzinnie, by móc przedyskutować problemy z jakimi musieli uporać się bohaterowie. Książki stanowią świetny pretekst do poruszenia tematu, którego dziecko może samo wstydzi się dotknąć, albo uważa że nie jest on wystarczająco ważny.

Młodszym szczególności polecamy książki Wydawnictwa Adamada m.in. te autorstwa Guido van Genechtena oraz dwujęzyczną ksiązkę Wydawnictwa Ezop autorstwa Moniki Filipiny:

     Ciekawe propozycje dla starszych przedszkolaków i początkujących uczniów to:

    

    

  

Do wspólnej rodzinnej lektury bardzo pasują poniższe dwie propozycje: jedna klasyczna, a druga całkiem świeża:

     

Do samodzielnej lektury w szczególności polecamy opowieść o dzielnym zającu Tru i historię - dość smutnych losów Barnaby'ego nieakceptowanego przez własną rodzinę....

 

Po jakąkolwiek książkę sięgniecie istotne jest, by dać dziecku szansę na samodzielną ocenę historii i rozmowę o tym, co przydarzyło się bohaterom.
Wykorzystajcie takie momenty do upewnienia swojej pociechy o tym jak bardzo dumni z niej jesteście i okażcie jej wsparcie i akceptację.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code