Literatura fantasy dla młodego czytelnika...?

Literatura fantasy dla młodego czytelnika...?
Nadchodzi jesień, długie wieczory, w które najchętniej wsadzałoby się nos w książkę i przenosiło do odległych krain… Klasyczne baśnie nie zawsze odpowiadają młodym czytelnikom. Warto wtedy sięgnąć po literaturę fantasy stanowiącą bardziej współczesną wersję baśni.

Fantasy to świetny gatunek literacki idealnie nadający się do wzbudzenia zainteresowania książkami i czytaniem. Tak wiemy, wiemy… jest sporo osób, które uważają, że nie jest to literatura godna uwagi. Choć naprawdę trudno dziś zanegować wartość literacką dzieł R. R. Tolkiena, Ursuli Le Guin, czy C.S. Lewisa, które zasłużyły na miano wybitnej klasyki.
Dla młodego czytelnika książki z elementami baśniowymi mają wiele zalet.

Po pierwsze zwykle tego typu powieści przedstawiają szereg uniwersalnych wartości takich jak honor, przyjaźń, miłość, wierność, prawda, lojalność. Pokazują różne aspekty walki Zła z Dobrem – czasami w sposób metaforyczny, ale zrozumiały dla młodego odbiorcy. W wielu powieściach fantasy ukazana jest dwoistość natury człowieka, jego słabości, ale też moc przemiany i możliwość pokonania wewnętrznych konfliktów. Aktualnie przy bardzo konsumpcyjnym podejściu do życia i postępującej płytkości zachowań wydaje się, że prezentowanie godnych wartości i postaw jest szczególnie ważne.

Po drugie, powieści fantasy bardzo często pokazują jak istotna jest determinacja i motywacja w dążeniu do celu. Bohaterowie mimo wielu przeszkód, które muszą pokonać nie poddają się i nie rezygnują ze swoich przekonań i zasad. Książki pokazują, że w życiu nie zawsze jest łatwo, że możemy się spodziewać kłopotów, ale nie koniecznie musimy się ich bać…

Po trzecie, bohaterowie książek fantasy nader często działają we współpracy z innymi. Oczywiście wsparcie zapewnić może nie tylko człowiek, ale bajkowy stwór, zwierzę albo wróżka, ale przesłanie jest takie, że nie odwracamy się od oferowanego wsparcia. Razem można więcej. W dobie galopującego indywidualizmu warto o tym pamiętać.

Po czwarte, powieści fantasy przełamują schematy. Tu wszystko jest możliwe, aby podążyć za historią musimy zrezygnować z myślenia „eee, tak się nie da…”. Porzucamy przyzwyczajenia i utarte ścieżki. Spotykamy światy i bohaterów, których nie możemy z niczym znanym porównać. Otwierając się na opowieść uruchamiamy więc naszą wyobraźnię i stajemy się bardziej kreatywni.

Po piąte, w tych książkach naprawdę wiele się dzieje. Przygoda goni przygodę, opowieść wzbudza emocje i trudno oderwać się od lektury.

Po szóste, powieści fantasy to bardzo często dzieła wielotomowe. O pozytywnym aspekcie serii wydawniczych pewnie jeszcze napiszemy. Ale teraz warto wspomnieć, że dzieci chętnie przywiązują się do bohaterów literackich. Jeśli spodoba się tom pierwszy jest szansa, że sięgną po tom drugi i kolejny… Zwłaszcza, że autorzy z reguły kończą każdy z tomów w sposób intrygujący i zachęcający do zbadania, co też dalej się wydarzy…

Jak widać warto sięgnąć po książki fantasy i zaproponować je młodemu czytelnikowi. Na rynku jest wiele pozycji, które przypadną do gustu i dziecku i rodzicowi. Jest wiele takich, które warto czytać razem i razem odbyć podróż do świata fantazji. Pamiętajmy jednak, by wybrać te, które poza swoją baśniową aurą są prezentują dobry warsztat pisarski.

Poniżej kilka przykładów. Naszą półkę baśnowo-fantazyjną będziemy jeszcze wzbogacać. Takich pozycji będzie więcej i zapewne uzupełnimy też ten wpis blogowy o dodatkowe pozycje.
Miłego czytania!

         

           
              

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code