Światowy Dzień Ptaków

Światowy Dzień Ptaków
1 października obchodzimy Światowy Dzień Ptaków. Co prawda w kwietniu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ptaków, a w drugi weekend maja Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, ale okazji do przypominania o naszych skrzydlatych braciach mniejszych nigdy dość. Niedługo chłody, mrozy i śnieg. Sprawdźcie w jakim stanie są wasze karmniki. Wróble, sikorki, czubatki i inne ptaszki już wkrótce będą do nich zaglądać. A warto wspomnieć, że w Polsce występuje ponad 450 gatunków ptaków. Oczywiście nie wszystkie zmieszczą się do naszych przydomowych karmników…  Za to warto obserwować te, które się zmieszczą i przylecą po coś pysznego, co im w karmniku zostawimy. Późną jesienią i zimą nie zawsze możemy wyjść z dziećmi na dwór. Co prawda nie ma ponoć złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania, ale niestety gdy dopadnie nas grypa, czy przeziębienie czasami lepiej pozostać w pieleszach domowych. Najlepiej przy oknie z odpowiednią książką, która pomoże rozpoznać jaki ptaszek nas odwiedza. To świetny moment by rozbudzić w dziecku pasje przyrodnicze. A może wyrośnie nam ornitolog ?  

Opowieści o ptakach, które pozostają z nami na zimę i ich dokarmianie w trudnych warunkach nie tylko edukuje naszą pociechę, ale i wzbudza empatię i poczucie bliskości z naturą.

Obserwując ptaki możemy opowiedzieć dzieciom o ich niesamowitej budowie dzięki której mogą wzbijać się w powietrze, o tym jak budują gniazda, jak różnorodne są składane przez nie jajka. Możemy razem rysować ptaki, robić im zdjęcia i wyszukiwać je w naszych książkach. Możemy przysłuchiwać się ptasim trelom i próbować rozpoznać, który ptak śpiewa tak… A przede wszystkim możemy razem przygotowywać dla nich wartościowe posiłki. Robić smalcowe babeczki, czy smalcowe szyszki.

Poniżej kilka świetnych książek o ptakach w sam raz dla małego obserwatora przyrody i do wspólnego rodzinnego czytania. Zapraszamy na wirtualną półkę!

       

         

                        


Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code