Strach się bać...

Strach się bać...
Bardzo często rodzice zastanawiają się, czy książki poruszające trudną lub wręcz budzącą niepokój tematykę warto czytać dzieciom.

Pierwsze lata życia to dla małego człowieka czas wielu wyzwań. Ma za zadanie oswoić nie tylko otaczającą go rzeczywistość, ale także świat własnych emocji, które w tym okresie potrafią być dość burzliwe i przez to trudne do okiełznania. Jedną z emocji, która może być źródłem szczególnych trudności, jest lęk. Jest on naturalnym przejawem życia emocjonalnego, dlatego należy podejść ze spokojem i uważnością do tego, co przeżywa nasze dziecko nawet, jeśli wydaje nam się to nieracjonalne czy przesadzone. Dzieci mogą bać się nieznanego: zwierząt, nowych miejsc i obcych ludzi, masek i przebrań, a także ciemności, wizyt u fryzjera, rozstania z rodzicem, hałasu oraz wielu innych rzeczy. Lęk, strach spełniają istotną adaptacyjną rolę. Dzięki strachowi bywamy ostrożniejsi, a nawet bezpieczniejsi, bo z dystansem podchodzimy do wielu spraw. Jednak czasami dzieje się tak, że lęk staje się zbyt dominującym uczuciem. Co począć, gdy spokojna rozmowa, towarzyszenie dziecku i inne nasze wysiłki nie działają a maluchowi wciąż nie udaje się przezwyciężyć strachu? Zdecydowanie warto wówczas sięgnąć po dobrą literaturę dziecięcą, która w nienachalny sposób pomoże dziecku wzbogacić jego doświadczenie i wskaże inne wzorce odczuwania czy zachowania w różnych trudnych sytuacjach. Na rynku dostępna jest imponująca ilość pozycji książkowych w temacie dziecięcych lęków. Książeczki takie jak „Trzy świnki”"Strach ma wielkie oczy! Czyli każdy się trochę boi", "Kto straszy Albercie?", „Czarne życie” czy współczesne wersje klasycznych baśni pomagają  przybliżyć kwestie, o których często trudno nam z dzieckiem rozmawiać wprost lub oswoić trudne sytuacje. Historie oraz symbolika przedstawiona w bajkach i baśniach przemawiają do nieświadomości dziecka, dodając mu otuchy, odwagi i dając poczucie mocy w radzeniu sobie z trudnościami.  Po przeczytaniu z dzieckiem książki warto poczekać na jego reakcję, ewentualne pytania, komentarze i  być do jego dyspozycji.
Maluszkowi przeżywającemu w lęki w dużym nasileniu możemy natomiast czytać przed snem bajki wyciszające, pogodne, budujące poczucie bezpieczeństwa i dające szansę na spokojny sen.
Zatem... Czytajmy dzieciom, by bały się mniej i by mogły oswajać lęk w swojej wyobraźni. To działa! 

Gdy wpiszecie do naszej wyszukiwarki hasła lęk lub strach znajdziecie jeszcze inne książkowe propozycje. Zapraszamy!

Joanna Grużewska
psycholog, psychoterapeuta
http://www.psychoterapeuta-gdansk.pl

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code