Zainteresowania

Baśniowe światy

Czarodzieje, wróżki, magia, różdżki, niezwykłe zwierzęta, dziwne kraje to znajdziecie w tej kategorii. Dla wszystkich, którzy mają bogatą wyobraźnię, lubią fantazję, marzenia i ulotny świat czarów, dla tych którzy raz na jakiś czas mają ochotę oderwać się od szarej rzeczywistości. Zapraszamy!

Klasyka

W tej kategorii znajdują się pozycje uznane przez nas za klasykę. Są tu zarówno tradycyjne baśnie Andersena, czy braci Grimm, ale również powieści takich autorów jak Juliusz Verne, Robert Louis Stevenson, czy James Oliver Curwood. Takie „zawsze zielone” książki, których głównym walorem jest język. Kto tak teraz opisuje przyrodę jak Curwood…?

Kosmos

Wszechświat, planety, komety, asteroidy, a może obce cywilizacje…? To tematy, które fascynują młodych odkrywców i wielbicieli przygody. W tej kategorii znajdziecie Państwo zarówno dziecięce książki popularno-naukowe, ale również beletrystyczne, których fabuła związana jest z kosmosem. Zapraszamy do astronomicznych przeżyć!

Kuchnia

Wiecie co dzieci uwielbiają robić? Pomagać w kuchni! A jeśli jeszcze same na dokładkę mogą coś przygotować dla rodziców… Prezentujemy książki z przepisami, których trudność wykonania nie przerośnie ani dzieci, ani rodziców. Podane receptury są dość proste, a zarazem przynoszą efekt w postaci własnoręcznie przygotowanych dań – zdrowych, smacznych i pięknie wyglądających. Zachęcamy do sięgania po te pozycje, ponieważ takie chwile wspólnie spędzone w kuchni są bezcenne i zapadają na długo w pamięci zarówno dużych i małych kuchcików.

Podróże

W tej kategorii: obce kraje, dalekie (ale i te bliższe J) podróże, nieznane lądy, mapy… Znajdziecie tu nie tylko beletrystykę, ale również ciekawe przewodniki, atlasy itd. Zapraszamy do podróży, choćby palcem po mapie!

Przyroda/biologia

Dla tych co lubią wiedzieć, co w trawie piszczy i co w wodzie pluska. O zjawiskach przyrody, porach roku, procesach zachodzących w naturze, ale też minerałach, skałach itd.

Zwierzęta

Nie rozbijaliśmy tej kategorii na poszczególne zwierzęta. Znaleźć się tu mogą zarówno książki zahaczające o kategorię Przyroda np. atlasy zwierząt itp., ale mamy tu też beletrystykę, której bohaterowie to zwierzęta lub książki dotyczące opieki nad czworonożnymi przyjaciółmi.

Historia/prehistoria

Skamienieliny, wykopaliska, dziwne starożytne artefakty… Trudno się oprzeć tajemniczym znaleziskom kiedy ma się kilka lat. Trochę gorzej z wielkimi kolekcjami kamieni i innymi bardzo ”historycznymi” zbiorami radzą sobie rodzice… Ale być może to początek kariery wielkiego archeologa, paleontologa, historyka. Zapraszamy do działu, w którym znajdziecie Państwo literaturę popularno-naukową i beletrystykę o tematyce historycznej i prehistorycznej.

Przygoda/ Detektywi/ Piraci

Tajemnicze historie, zagadki do rozwiązania, tropy, którymi można podążyć, skarby do odkrycia, przestępcy do ujęcia. Wszystko, co lubią miłośnicy przygody zarówno tacy, którzy chętnie popłynęli by w dal na okręcie pirackim, jak i tacy którzy marzą o odkryciu zagadek archeologicznych oraz tacy, którym marzy się ujęcie groźnego rabusia… Ahoj, przygodo!

Religia/Filozofia

Co jest ważne w życiu, co sprawia, ze jesteśmy wartościowymi ludźmi, czym jest zło i dobro, kim jest Bóg, odpowiedzi na pytania z zakresu teologii i filozofii, na które dorośli z trudem znajdują proste odpowiedzi. Znajdziecie tu książki, które ułatwią poważne rozmowy z dziećmi.

Sport

Książki podejmujące tematykę sportu, aktywności ruchowej i jej wpływu na zdrowie. Głównie znajdują się tu opowiadania, które zwracają uwagę dzieci na sport i zachęcają do podjęcia wyzwań sportowych. Można też znaleźć coś dla małych fanów – wywiady ze sportowcami itp.

Sztuka

Książki pobudzające inspirację do podjęcia przez dziecko własnych działań artystycznych i wzbudzających kreatywność, ale również literatura zawierająca rozważania kto jest artystą lub czym jest sztuka. Znajdziecie tu też pozycje dotyczące stylów i technik artystycznych, opisy arcydzieł, biografie artystów… Poczytajcie, popróbujcie, może już pora na własne dzieło sztuki?

Majsterkowanie

Książki dotyczące budowania, majsterkowania, konstruowania, tworzenia czegoś z niczego J. Zarówno opowiadania zawierające taką tematykę, jak i poradniki małego majsterkowicza…

Nauka/wynalazki

Beletrystyka dotykająca tematyki wynalazków, patentów, naukowych eksperymentów, ale również literatura popularno-naukowa dla dzieci, biografie naukowców, poradniki zawierające pomysły na proste eksperymenty, które dzieci mogą same przygotować i zrealizować.

Rymowane

Wiersze – szczególnie lubiane przez najmłodszych czytelników – poprawiają pamięć, uczą kreatywnej zabawy słowem, rymowania, wpływają na poprawę wymowy. Często w zabawny sposób „przemycają” wiedzę w sposób łatwy do zapamiętania. Zapraszamy do rymowanego działu!

Życiowe opowieści

Historie opowiadające znane dzieciom sytuacje dotyczące spraw rodzinnych, przedszkolnych, szkolnych i itp. Dzieci lubią czytać tego typu opowieści, bo mogą łatwo utożsamić się z bohaterem a problemy, jakie on przeżywa są im bliskie. Proponujemy wybór „powieści życiowych” najbardziej interesujących dla młodego czytelnika, czasami zabawnych, a zarazem przygotowujących do zmierzenia się z podobnymi codziennymi trudnościami.