Zły Pan Zobacz większe

Zły Pan

Nowy produkt

Tata jest chwiejny emocjonalnie, nie wiadomo, czy będzie dziś w dobrym nastroju, czy też wyjdzie z niego „Zły Pan”, którego trzeba się bać.

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

20.99 zł brutto

Szymelka - płatności

Opis

Tata jest chwiejny emocjonalnie, nie wiadomo, czy będzie dziś w dobrym nastroju, czy też wyjdzie z niego „Zły Pan”, którego trzeba się bać. Boj – mały chłopiec nieustannie w napięciu obserwuje tatę, wyszukując najdrobniejszych oznak, że to, co złe się zbliża. A kiedy nadchodzi - Boj wie że musi się ukryć, nie tylko naprawdę znaleźć fizyczne schronienie, ale i odciąć psychicznie schować we własnej wyobraźni, by nie widzieć, słyszeć i odczuwać, jak tata krzywdzi mamę. Dla dziecka niepojęte jest, by jego tata był temu wszystkiemu winien. Próbując uporządkować swój świat stwierdza, że to Zły Pan przejmuje kontrolę nad tatą. To on sam – Boj pewnie nie był dość dobry i grzeczny i sprowokował Złego Pana.

Książka mimo swojego „czarnego” charakteru kończy się akcentem niosącym nadzieję na zmianę.

W teorii to książka dla dzieci. W praktyce to bardzo dobra pozycja dla dorosłych: dorosłych, którzy sami byli ofiarami przemocy i próbują w terapii własnej uprać się z demonami z dzieciństwa; dorosłych, którzy są agresorami – nie radzą sobie z własną złością, agresją, być może są na terapii dla sprawców przemocy. Też dla kobiet, które tkwią w relacji, która niszczy nie tylko je, ale i dzieci. Ale również dla dorosłych: nauczycieli, pedagogów, psychologów i terapeutów. Jako materiał do pracy zarówno z dziećmi i rodzinami, w których występuje przemoc, ale też do pracy z grupami w celu uświadomienia im, że w niektórych domach tak się właśnie dzieje, by uwrażliwić na – czasami - słabe sygnały wysyłane przez osoby doświadczające przemocy, by pokazać jak bardzo inni potrzebują pomocy.

I na końcu to również książka dla dzieci doświadczających przemocy. Myślę, że starsze dziecko czytając taką książkę może odnaleźć się w lękach Boja i zrozumieć, że problem jaki jest u niego w domu może występować też u innych dzieci.

W moim przekonaniu najbardziej sprawdzi się w biblioterapii, przy użyciu pojedynczych - wstrząsających - ilustracji i fragmentów tekstu.

Podsumowując: to książka o przemocy w rodzinie. Książka przerażająca, trudna, mocna i zapadająca w pamięć. Do wykorzystania w pracy terapeutycznej i pedagogicznej. Można poczytać z dzieckiem, ale nastawiając się na dyskusję i omówienie problemu. Nie można dziecka zostawić samego z taką lekturą.

Książka w Norwegii została wydana jako część projektu "Świadek przemocy" i pełni rolę narzędzia terapeutycznego dla dzieci, które doświadczyły przemocy w domu.

Parametry

Autor Dahle Gro
Wydawnictwo Eneduerabe
Nośnik Druk
Rok wydania 2013
Liczba stron 40
ISBN 9788362566204
Tłumaczenie Urbanik Paweł
Ilustracje Svein Nyhus
Okładka Twarda
Płeć Dziewczynka, Chłopiec
Wiek 7-10, 11-13
Zainteresowania Życiowe opowieści
Problemy Przemoc
Język Polski

Polecamy także:

Opinie

Napisz opinię

Zły Pan

Zły Pan

Tata jest chwiejny emocjonalnie, nie wiadomo, czy będzie dziś w dobrym nastroju, czy też wyjdzie z niego „Zły Pan”, którego trzeba się bać.